pondělí 28. března 2011

Dnes mě zase přemohla trader-depka

Dnes mě dostali dvě věci. Zaprvé mám pocit, že ač stále ve fázi objevování, tak nějak tápu. Zkoušel jsem testovat Triple Screen od Eldera. Předchozí systémy na oscilátorech mě docela fungovaly, ale TS nemůžu dostat pod kůži. To mě trochu trápí. A také tak nějak pořád nevím, kudy se vydat. Domnívám se, že by se mě mělo už v hlavě trochu zaostřovat rozhodnutí, co mě svědčí, kudy by to bylo dobré se vydat. Ale stále nic. Spíše hodně věcí se zdá, že nějak funguje, ale něco zase ne. Navíc moje tajná zbraň, kterou jsem si našel, a to obchodovat Open Gap tak jedinečná není, viděl jsem o ni zmínku v knize, a při testu NQ 09-10 to nefunguje.
Druhá věc, co je horší, je to, že jsem se poslední dny zajímal o fenomén Karla Janečka - veleúspěšný trader, spíš už tvůrce trhů a bojovník proti korupci v ČR, tedy člověk, kterého obdivuji hned dvakrát, a dočetl jsem se v jednom z jeho rozhovorů, že individuální obchodník nemá na dnešních trzích šanci. Že by to kompjůtry tak válcovaly ?

neděle 20. března 2011

ADX, Momentum a Stochastic

Tak jsem se díky Elderovi seznámil s dalšími oscilátory, a to Directional System ADX, s Momentem a Stochastic. Krátce jsem vyzkoušel možnosti a využití i na historických datech. ADX se dá smysluplně využít na filtrování vstupních signálů, Momentum mě docela zaujalo. Skutečně dobře předvídá další pokračování trendu při korekcích a dá se tak využít pro lepší časování výstupů. Williamse%R jsem v testování přeskočil, tento oscilátor si nechám na dobu, až budu číst knihu L.Williamse. Hlavně jsem přešel k Stochastic proto, že by měl být podle Eldera komplexnější než Williams%R. Musím říct, že po půl dni testování mě tento nástroj hodně oslovil. Dá se využívat jak při trendujícím dni, i při netrendujícím. Pokaždé samozřejmě jinak. Může hodně pomoci při vstupech, tak i při výstupech. Další adept na zařazení do mého budoucího Obchodního systému.

sobota 19. března 2011

Čas strávený před obrazovkou

Po několika hodinách strávených koukáním do grafů, které již jdou v součtu do desítek, jsem zjistil, že po 2 - 3 hodinách "obchodování / backtestování" v kuse začínám být při vstupech agresivnější, nedodržuji plán, začínám být "vzteklý", když obchod nevyjde a pod. Ikdyž se zabývám tradingem až po práci, kdy sedím u počítače 8 - 10 hodin, myslím, že doporučení pánů finančníků.cz obchodovat 2,5 hodiny má své silné opodstatnění. Výsledky by pak asi šli rychle dolů.
Taky se musím krotit, protože mám ke studiu moc impulsů. Hlavně TA. Mraky věcí, co si musím projít, abych si nakonec vybral něco pro mě vhodné. Musím jít postupně a nepřeskakovat.

FinWin+MACD

Při čtení Eldera o identifikátorech si to prakticky zkouším na historických datech. Začal jsem s MACD. Samotné použití tohoto prostředku mě moc nefungovalo. Pak jsem, po pár dnech, chtěl porovnat chování několika různých identifikátorů na jednom grafu ( FinWin s CCI14+50, WoodiesCCI a MACD ). Při koukání na grafy mě přišlo vhodné nakonec využít k filtrování signálů z FinWinu MACD. Najednou jsem si vzpomněl, že jsem to již někde četl, že někdo MACD k filtraci svých signálů používá. Vypadá to na použitelný systém. Navíc jsem si přizpůsobil WoodiesCCI na FinWin(CCI14+50) a používám tedy k FinWinu linky Sidewinderu a ChopZoneIndicator.

středa 16. března 2011

Formace grafů + FinWin Ribbon

Po přelouskání kapitoly o psychologii v Elderově knize " Tradingem k bohatství", které jsem moc neporozuměl jsem se dostal ke kapitole o formacích v grafech. Toto si vychutnávám a dost mě oslovují trendové křivky, čtyřúhelníky, kanály, trojúhelníky a pod. Pomáhá mě to dost v orientaci v grafech. Na finančníkovi vyšel v tom čase článek o graficky vyvedeném indikátoru Ribbon, s kterým si tak nějak dobře rozumím. Jedná se o 8 EMA různě barevných, což je asi pro můj vizuální styl vhodné. Dohromady s odhalováním formací to docela jde.

úterý 8. března 2011

Pivoty !

Při testování trhů ( pattern ZLR ) na Rangebarech používám S/R úrovně PriorOHLC - hranice z předchozího dne. Dost mi to pomáhá. Dnes jsem se mrknul na to, co jsou Pivoty. Zdá se, že to opravdu nějakým způsobem funguje. Používám základní výpočet podle předchozího dne. Vyzkouším to delší čas a uvidíme, jak se s tím sžiji. Jen bych nerad měl těch pomůcek na grafu moc ...

Burnout

Včera jsem začal Backtestovat ZLR na dalším trhu ES, po 09-10 tentokrát 12-10. Výsledky jsou sice po prvních 20 obchodech, ale jsou podstatně lepší, než na trhu v období 09-10, zejména na začátku. Nevím, čím může být způsoben takový rozdíl, ale možná tuším, co také pomohlo. Chvíli jsem si dal, díky shodě i dalších příčin, pauzu od tradingu. Tak 2-3 večery. Už jsem byl asi přetažený. Přece jen, od vánoc ( viz historie ) studuji trading, prakticky každý večer po práci do večera testuji, a každý večer čtu knihy.

pondělí 7. března 2011

Boj s ES 09-10 a nový Elder.

Dál se probíjím testem ZLR ma trhu ES09-10. Výsledky se už trochu zlepšují, a jsem na 0. Myslím že to, že Backtesty dělám s tím, že nevidím pravou stranu, bude v budoucnu výhodou v boji s mou psychikou, a také nebudou přehnané očekávání. Jinak po přečtení spousty diskuzí se mě zmocňuje pocit, že to bude velmi obtížné být konzistentně profitujícím intraday-traderem a o mém cíli být full-time traderem začínám jemně pochybovat. Jsem starý, mám k dispozici nedostatečný účet ( plánuji začít live s 5.000 USD ) a povahově nesnáším pocity chyby a neúspěchu. Doufám, že mé vlastnosti jako pořádnost, systematičnost, píle a zápal pro věc nakonec zvítězí.
Dnes jsem objevil v knihkupectví další knihu od A.Eldera, a to " Tradingem k bohatství". Budu ale muset brzdit, protože mám nakoupeno již dost litaretury, a bude potřeba se k těm knihám i vracet vícekrát. A s tím, že se snažím každý den dělat Backtesty, je to hodně časově náročné.

pátek 4. března 2011

Menší stagnace

Testuji ZLR přes 3 kontraktační období na různých trzích pro srovnání. Ale, nějak se to v poslední době nedaří. Výsledky / profity jsou víc než slabé nebo v mínusu. Systém WoodiesCCI se mi jeví "jednoduchý" tím, že je více mechanický, tedy jednoduší pro začátečníka, ale cítím, že bych se rád vyznal v trhu spíše podle cenového grafu. Přiučit se něco o Price Action a pod. Taky bych chtěl vážněji otestovat FinWin.
Zvládnul jsme přečíst od M.Douglase "Trading in the Zone". Docela náročné. No, snad mi něco v hlavě zůstane, ale bude to chtít číst vícekrát. A hlavně to začne mít smysl, až začnu naživo.
Současnou "stagnaci" mi snad pomohou zažehnat nové knížky od A.Eldera "Vstupte do mé obchodní místnosti"  a od L.Williamse "Dlouhodobá tajemství krátkodobích obchodů". Předpokládám, že načerpám novou inspiraci a pohnu se z místa. Také jsem se už přihlásil na první dva kurzy u finančníků koncem května. Po těchto kurzech bych chtěl vystavět svůj první OP a začít s paper-tradingem.